Co přesně je „detailing“ a kdo si může říkat detailer?

Pozn: Tohle zamyšlení jsem napsal v roce 2016. V té době  každou chvíli na facebooku probíhaly vášnivé diskuze o tom, co je a není detailing, kdo si může říkat detailer a podobně. Často to bylo pod příspěvky a fotkami nováčků, kteří z těch komentářů často museli být úplně mimo. Nakonec jsem jej nezveřejnil, ale dnes jsem na něj při úklidu záloh narazil, tak proč ho nezveřejnit s odstupem času pro zamyšlení…

Na internetu občas/často dochází k rozepřím, co přesně vlastně ten detailing znamená. Sice už jsem se tím zabýval v článku „Co je detailing??“, přesto bych se k tomuto tématu rád vrátil.

I když se tu celou dobu bavíme „jenom“ o mytí aut, stejně si pod detailingem každý představuje něco trochu jiného.

Nějaká slovníková definice o detailingu ve vztahu k autům říká toto: „the process of thoroughly cleaning the interior and exterior of a vehicle and doing minor repairs to improve its appearance“ (důkladné čištění interiéru a exteriéru vozidla a provádění drobných oprav vedoucích ke zlepšení vzhledu).

A je to přesně to, kde je kámen úrazu a důvod, proč do sebe detaileři v diskuzích tak jedou. Ta definice je totiž vágní a každý je ochotný autu, konkrétně tedy jeho vzhledu, věnovat různé množství času a financí.

Někomu stačí, když jeho auto bude vypadat alespoň nadprůměrně (což je takový level, který zabere jeden–dva dny do roka, a trochu rozumu při každém mytí), a nesesype se z každého nového škrábance.

Další chce mít vzhled opravdu top, ale občas klidně auto umyje ne úplně podle „zásad detailingu“ s vědomím, že stejně časem bude zase leštit.

A někdo auto umývá pokaždé, když večer přijede domů, na každý nový škrábanec okamžitě vytahuje leštičku, a pokud potom nestihne vysát ještě interiér, tak večer pomalu neusne.

Nedávno se třeba stalo to, že nějaký detailer/nadšenec na facebook (v nějaké skupině zaměřené na detailing) zveřejnil fotku, jak zkouší nějakou metodu mytí bez vody (Chemical Guys Ecosmart, ne, že by na tom záleželo), a v komentářích se rozpoutala diskuze o tom, jestli si vůbec může říkat detailer; že waterless mytí je ničitel laku a tak podobně.

Ale každý má nárok na vzhled svého auta jiný. Někdo třeba čas od času umyje auto „na prasáka“ (každý si pod tím představte co chcete, ať už je to jenom jeden kýbl, mytí bez předmytí, ONR nebo třeba ten Ecosmart) protože ví, že v průměru jednou ročně auto přeběhne finišovací pastou a pak vypadá zase k světu. Do této skupiny, se mimochodem, sám řadím. Alespoň většinu času. Někdo jiný zase třeba chce mít auto ve 110 % stavu po celou dobu jeho vlastnictví. Někdo má třeba daily driver a k tomu víkendovku, a řadí se tak do obou skupin.

Někdo se pouští do leštění, ale stačí mu vzhled auta vyzdvihnout nad úroveň naprosté většiny ostatních aut co jezdí po našich silnicích. Někdo naopak není spokojený dokud nemá třístupňově vyleštěné i nastupovací prahy zevnitř a nalakované části pod kapotou.

Pro někoho je prostě detailing jenom mytí se dvěma kýbly, občasné přeběhnutí leštěnkou a převoskování, občasné vyčištění pantů, zádveřních pantů a motorového prostoru. Pro někoho jiného „detailing“ znamená nejezdit za deště a blízko za auty před ním (stone chips), předmytí pěnou, mytí ze dvou kýblů s gritguardem a demineralizovanou vodou, sušení vzduchem a velmi opatrné dosušení exkluzivním ručníkem vypraným zásadně v gelu výhradně určeném na praní mikrovlákna. Někdo je profesionál a nemůže auto vypustit s tím jenom-pod-lampou-viditelným drobným škrábancem na spodní straně zadních dveří, a někdo je zase jenom nadšenec-amatér a je mu ten škrábanec jedno.

Stejně tak, když v diskuzích reaguju na dotazy ostatních, tak to dělám podle toho, jaké si myslím, že má tazatel očekávání a možnosti (časové, finanční, vzhledové atd.) podle toho, jak se vůbec na něco ptá. Proto třeba dvěma různým lidem na zdánlivě stejnou otázku doporučím jiné produkty nebo postupy.

Mám ale pocit, že často se v komentářích na detailingových stránkach sejdou lidi právě z takto rozdílných skupin a rozepře je na světě, protože každý má jenom jednu pravdu – tu svoji. Nicméně diskuze „já jsem větší detailer, protože nepoužívám to a to, protože to na laku dělá zbytečně velkou škodu“ nikdy nikam nevedou a jsou zbytečné, a kdyby se nad tím každý zamyslel předtím, než se vrhne na někoho kdo vytahuje clay, ale nehodlá po něm strojně leštit; kdyby se místo keců o tom, jak je lepší detailer, protože by auto bez 400 litrů vody nikdy nemyl a namísto toho nabídl rychlou radu k tomu, kdy je tento způsob mytí (ne)vhodný, když je OP očividný začátečník; bylo by to asi fajn. ¯\_(ツ)_/¯

$0.02

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *