3D tisk a detailing

3D tiskárny jsou sice stále poměrně obskurním koníčkem, na druhou stranu jsou dnes už přece jen rozšířenější než před lety, a proto se pojďme podívat, co všechno byste si mohli „vytisknout“ pro usnadnění očisty vašich vozidel, pokud patříte mezi ty, kteří 3D tiskárnu mají.

Pokud by úplně náhodou někdo o 3D tisku ještě nikdy neslyšel, tak úplně stručně: 3D tiskárna je soustava tiskové hlavy a podložky, která je schopná se pohybovat ve třech osách. Do tiskové hlavy vjíždí plast ve formě struny, kde se rozpustí, a tryska jej skládá ve vrstvách na sebe, až vznikne výsledný model.

A teď už k přehledu toho, co se dá vytisknout a může se hodit (nejen) při mytí a údržbě aut:

Grit guard – zachytávač smetí

Grit huard je sice nenápadná, ale přitom základní pomůcka pro šetrné mytí aut. Na dně vědra s vodou totiž zachytává nečistoty vymáchané z rukavice, takže když potom rukavici hodíte do kýble a za chvíli ji zase vyndáte, tak nebude plná dříve vyždímaného bordelu. Ale o tom více v samostatném článku.

Výhodou gritguardů, které si vytisknete sami je to, že je můžete velikostně přizpůsobit přesně na vaše vědro, protože komerčně dostupné modely pasují výhradně do standardizovaných severoamerických 5galonových kýblů, které se u nás shání blbě.

Samotných grit guardů je na Thingiverse, nejpopulárnější platformě pro open-source modely, nepočítaně (kecám, ale napočítal jsem jich přes 20). Z těchto všech jsem vybral několik málo, které byly jako model rozděleny na čtvrtiny (protože na nejběžnějších 3D tiskárnách nevytisknete víc jak 20×20 cm půdorys; a ani polovina se nevejde ani diagonálně). Tyhle jsem všechny vyzkoušel naslicovat, abych viděl, kolik plastu spotřebují jednotlivé modely.

Ono totiž není složité vymodelovat nějaký objekt. Pravým uměním je vymodelovat nějaký objekt, a zároveň ho navrhnout tak, aby při tisku spotřeboval co nejmíň plastu (tiskové struny). Prošel jsem 8 modelů, všechny je vyzkoušel připravit k tisku (naškálované tak, aby výslednou velikostí odpovídaly právě komerčnímu grit guardu – tj. průměr 10 a ⅜ palce, nebo po našem, 263 milimetrů). „Nejúspornější“ model spotřeboval dohromady 76 gramů plastu, nejvíc potom plýtval model, který spotřeboval téměř 300 gramů.

Nejvíc se mi líbil model od justingray. Spotřebuje dohromady 85 gramů plastu, takže materiál vyjde jenom na 26 korun.1 Dále mně zaujal model od hollow102, který sice plastu spotřebuje o něco víc, ale má pěkný design, kde ke složení celého grit guardu nepotřebujete žádné další nářadí ani lepidlo. Podobně jako úplně nejúspornější model od 3desparky, který mi ale přišel poměrně nízký a s velkými otvory.

Jenom tak pro srovnání, „repliku“2 originálního grit guardu lze pořídit někde od 90 Kč a originál stojí kolem 220 Kč. Já teda mám ty originální, a ty se po mnoha letech (mám je 6+ roků) už začaly rozpadat (spíš než jejich nekvalita za to bude moct hlavně fakt, že jsem je vždy přes zimu zapomněl venku a ten plast prostě zkřehl), takže jsem si jeden rovnou taky vytiskl:

Pozn.: Dost možná bude bez úprav (přilepení kusu šroubu, nebo něčeho podobného) plavat. 😀

Upravovatelná redukce na nástavce vysavačů

Znáte to, po 10 letech přestane fungovat starý vysavač, tak ho vyhodíte a koupíte si jiný. A najednou máte hromadu příslušenství, která na něj moc (nebo vůbec) nepasuje.

Tady přichází na řadu velmi silný nástroj v podobě OpenSCAD modelů. Tyto modely nejsou vytvořeny jako klasický 3D model „taháním za polygony“, ale v podstatě jako program, v němž můžete upravovat vstupní parametry. V tomto případě dodáte několik rozměrů, a tento skript od FollyMaker Vám vygeneruje 3D model redukce na míru, který si můžete vytisknout:

Já například používám velmi často kartáč na prach (myslím si, že je to původně Karcher). Zároveň nejčastěji vysávám vysavačem na baterky od Milwaukee. Skoro to dohromady pasuje, ale… ne úplně. Stačí ale změřit nástavec a trubku vysavače, a řešení je na světě:

Upravovatelný model: Vacuum Hose Adapter (Customizable)

Nástavce na vysavače

Když už jsme u toho, rovnou si můžete takový nástavec na vysavač vytisknout. Hotových modelů je opravdu hodně.

Ale největší síla je opět v upravovatelných modelech, podobně jako u redukcí výše. S tímto OpenSCAD modelem si můžete vytvarovat trubici přesně podle vašich představ. Já jsem tento model v minulosti použil např. pro vytvoření „vzduchové stěrky“ pro fén na psy, viz článek o sušení vzduchem.

Upravovatelný model: Customizable Vacuum Tool

Držák aplikátoru

Hodně se mi líbí ten nápad, nesnáším, když mám ruce od impregnace na pneu. Jen moc nevím, jak moc to vzhledem k její mastnotě bude držet (spíš asi nebude). Netisknul jsem, nezkoušel jsem.

Model: Car Detailing Pad Handle

Držák rozprašovačů na zeď

Tohle jsem ještě nestihl vyzkoušet, ale jde o jednoduchý věšák až čtyř rozprašovačů. Já si je teda většinou věsím na vědro, ale někomu se to určitě může hodit.

Model: Závěsný držák na rozprašovače

Žiletky jsou zdaleka nejsnadnější způsob na sundávání nálepek ze skel, ale pokud zrovna nemáte po ruce žádnou škrabku, můžete si ji vytisknout. Žiletky samotná se dají koupit v každých domácích potřebách za pár korun.

Model: Astra Razor Blade Holder

Zarážka proti hadici pod kolo

Hadici zasekávající se o kola auta, jak kolem něj chodíte, zná asi každý. Ale snadná pomoc: model Car Wash Hose Guide.

Chránič alu disků na ořech

Tohle je taková moje blbůstka, ochranná ponožka na ořech. Všiml jsem si totiž, že ťuknutí ořechem (vanad) do disku (hliník) vyhraje (mnohem tvrdší) vanad (nejčastěji při neopatrné manipulaci ve spěchu při přezouvání kol), a v disku zanechá razítko. Tady ani nemám ani odkaz na model, ale jednodušší tvar už ani být nemůže. Stačí změřit průměr ořechu a vymodelovat si vlastní v TinkerCADu (běží přímo v prohlížeči).

A to je vše. Pokud máte sami tip na nějaký jiný model, který by jakýmkoliv způsobem mohl usnadnit nebo zpříjemnit cokoliv s čištěním a leštěním aut, určitě dejte tip do komentářů. 🙂

 

 

 

  1. Počítám s nejlevnějším PLA filamentem, kilo za 349 Kč, což na tyhle ptákovinky bohatě stačí.
  2. Čti: čínskou kopii z alíka

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *