Jak sundat dálniční známku a vyčistit lepidlo po ní

Pomalu se blíží čas výměny dálničních známek, a proto se podíváme na jeden z naprostých základů: Jak sundat dálniční známku a lepidlo, které po ní zůstane?

Jak sundat dálniční známku?

Budeme potřebovat škrabku s břitem do žiletky (resp. stačí samotný břit, ale opatrně). Dálniční známku pod úhlem podeberete (já začínám v rohu) a žiletkou jakoby začnete „přeřezávat“ lepidlo mezi známkou a sklem, zatímco dálniční známku začnete opatrně odtahovat.

Při troše šikovnosti na skle žádné lepidlo ani nezůstane, ale pokud ano, jeho odstranění je rovněž snadné. Co půjde, ještě (opatrně, pod úhlem) seškrábejte žiletkou, a na zbytek pomůže chemie.

Jak odstranit zbytky lepidla?

Odstranit lepidlo po dálniční známce je velice jednoduché a stačí k tomu dvě věci:

Návod:

  • S čističem na skla: Stačí navlhčit zbytky lepidla po známce a trochu i mikrovláknovou utěrku, a lepidlo chvilku zlehka drhnout. Přirozené čistící schopnosti mikrovlákna společně s alkoholem v čističi skel postupně všechno lepidlo snadno rozpustí a odstraní. Stejně lze použít přímo roztok isopropylalkoholu (bohatě stačí 10-20% roztok). Přiléhavý název má v Anglii/USA, jako tzv. rubbing alcohol, prostě když s ním budete lepidlo drbat, tak ono snadno sleze. 🙂

Z toho též plyne, že účinnější v tomto kroku jsou čističe s alkoholovým obsahem (naprostá většina), než čističe bez něj (napadá mě např. že ValetPro Glass Cleaner by asi nebyl úplně vhodný, protože „voní“ spíše po octu, než po alkoholu).

  • S odstraňovačem asfaltu a lepidel: S tímto produktem je to ještě jednodušší, protože jde o produkt určený pro rozpouštění asfaltu, a se slaboučkým lepidýlkem po dálniční známce tak nemá sebemenší problém, a zvládne ho odstranit často na jedno přetření. Samozřejmě ale mám na mysli kvalitní detailingové produkty (zmíněné třeba v tomto článku), podobný produkt z Tesca bude mít problém jak s asfaltem, tak s lepidlem (kdysi dávno jsem to zkoušel).

Nicméně odstraňovač asfaltu je silná, smradlavá a částečně mastná chemie, proto ji v interiéru nepoužívám, nehledě na riziko jeho odkápnutí na palubní desku. Určitě bude vhodné po ní sklo následně klasicky dočistit, čímž se vracíme rovnou do prvního kroku.

Další využití

Zmíněný postup samozřejmě funguje nejen v autě, ale i v domácnosti na všechny podobné nečistoty, např. lepidlo po sundané lepicí pásce a podobně.

Prevence

Pro snadnější sundání známky (a bez zbytku lepidel) je dobré známku před samotným nalepením na sklo dvakrát nebo třikrát nalepit na tričko, rifle, nebo textilní sedačku. Lepidlo na známce do sebe nachytá spoustu textilních vláken, čímž se sníží její lepivost a její pozdější sundání beze stop bude mnohem snazší. Někteří zase doporučují známku namastit třeba olejem, ale třeba já to z důvodu zbytečného zamaštění skla nedělám.

You may also like...

3 Responses

  1. Filip napsal:

    Za me je nejlepsi moznost nalepit znamku na ctverecek univerzalni folie na ochranu displeju (telefonu, fotaku, atd…), a to cele prilepit na sklo… folie jde odlepit bez, nebo s minimem zbytku a namahy.

  2. václav napsal:

    Známku nahriať sušičom na vlasy (chce to nejakú minútku) až do momentu, kedy ide celkom ľahko a neporušene stiahnuť. Hodí sa to napríklad pri výmene čelného skla. Po lepidle neostane na skle takmer nič.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *