Jak odstranit lepidlo po dálniční známce

Pomalu ale jistě se blíží doba výměny dálničních známek, a proto tady mám článek z oblasti naprostých základů: Jak odstranit lepidlo po dálniční známce? Nebo po čemkoliv jiném… např. třeba v Anglii jsou velmi oblíbené nalepovací parkovací lístky.

Jak sundat dálniční známku?

Nejrychlejší je známku sundat škrabkou podobné žiletce (k zakoupení v autopotřebách), jenom opatrně, sklo je sice tvrdé, ale to neznamená, že nejde poškrábat. :)

Jak odstranit zbytky lepidla?

Odstranit lepidlo po dálniční známce je velice jednoduché a stačí k tomu dvě věci:

Návod:

  • S čističem na skla: Stačí navlhčit zbytky lepidla po známce a trochu i mikrovláknovou utěrku, a lepidlo chvilku lehce drhnout. Přirozené čistící schopnosti mikrovlákna společně s alkoholem v čističi skel postupně všechno lepidlo snadno odstraní. Funguje to nejen na lepidlo, ale dokonce i na neutržené části samotných dálničních známek! Stejně lze použít přímo roztok isopropylalkoholu (bohatě stačí 10-20% roztok). Přiléhavý název má v Anglii/USA, jako tzv. rubbing alcohol, prostě když s ním budete lepidlo drbat, tak ono snadno sleze. :)

Z toho též plyne, že účinnější v tomto kroku jsou čističe s alkoholovým obsahem (naprostá většina), než čističe bez něj (napadá mě např. že ValetPro Glass Cleaner by asi nebyl úplně vhodný, protože „voní“ spíše po octu, než po alkoholu).

  • S odstraňovačem asfaltu a lepidel: S tímto produktem je to ještě jednodušší, protože jde o produkt určený pro rozpouštění asfaltu a s lepidýlkem po dálniční známce tak nemá absolutní problém a zvládne ho odstranit na jedno přetření. Samozřejmě ale mám na mysli kvalitní detailingové produkty (zmíněné třeba v tomto článku), podobný produkt z Tesca bude mít problém jak s asfaltem, tak s lepidlem (kdysi dávno jsem to zkoušel).

Nicméně odstraňovač asfaltu je taková hodně smradlavá a částečně mastná chemie, proto ji v interiéru už nepoužívám. Určitě bude vhodné po ní sklo následně klasicky dočistit, čímž se vracíme rovnou do prvního kroku.

Další využití

Zmíněný postup samozřejmě funguje nejen v autě, ale i v domácnosti na všechny podobné nečistoty, např. lepidlo po sundané lepicí pásce a podoobně.

Prevence

Pro snadnější sundání známky (a bez zbytku lepidel) je dobré známku před samotným nalepením na sklo dvakrát nebo třikrát nalepit na tričko, rifle, nebo textilní sedačku. Lepidlo na známce do sebe nachytá spoustu textilních vláken, čímž se sníží její lepivost a její pozdější sundání beze stop bude otázkou vteřiny – navíc bez šíleností jako je třeba fén nebo žiletka. Někteří zase doporučují známku namastit třeba olejem, ale třeba já to z důvodu zbytečného zamaštění skla nedělám.

Mohlo by se vám také líbit...

3 komentářů

  1. Filip napsal:

    Za me je nejlepsi moznost nalepit znamku na ctverecek univerzalni folie na ochranu displeju (telefonu, fotaku, atd…), a to cele prilepit na sklo… folie jde odlepit bez, nebo s minimem zbytku a namahy.

  2. václav napsal:

    Známku nahriať sušičom na vlasy (chce to nejakú minútku) až do momentu, kedy ide celkom ľahko a neporušene stiahnuť. Hodí sa to napríklad pri výmene čelného skla. Po lepidle neostane na skle takmer nič.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *