Pět věcí, které vozím v autě stále s sebou

Dokopat se jednou za čas k tomu pořádně umýt auto je sice jedna věc, udržovat ho ale permanentně v jakž-takž čistém stavu je věc druhá. Dneska se proto podíváme na pět věcí, které vozím neustále s sebou; a kdy a jak na co je používám, takže se můžete inspirovat.

Pozn.: Jde pouze o věci k udržování už čistého; ne o seznam toho, co vozit, abyste auto mohli kompletně umývat i na dlouhých cestách (já si např. na čtyřměsíční Erasmus nevzal nic a nezbylo než jen oplachovat pořád dokola na wapce, takže časem bude článek i na toto téma).

pet-veci-stale-v-aute

Detailer na exteriér (Optimum No Rinse 1:16)

V současném nevlídném počasí je to pravděpodobně moje nejpoužívanější „palubní chemie“. Byly sice doby, kdy jsem na wapku v zimě jezdil opravdu často, ale protože teď často parkuju venku 4 dny v kuse pod stromem, tak už nemá význam ani to.

optimum-no-rinse-na-svetlechNicméně například takové špinavé světlomety umí velmi nepříjemně oslňovat (a to je celkem jedno, jestli mají ostřik), proto je často umývám samostatně, a k tomu používám právě detailer na exteriér. Stačí důkladně nastříkat, nechat 20-30 sekund odmočit a potom opatrně setřít („nabrat“) dlouhosrstou utěrkou z mikrovlákna. Paradoxní je, že i když je auto celkem špinavé, tak s čistými světly hodně prokoukne a už se na to dá i koukat. A hlavně narozdíl od ošudlání houbou z kýblu na benzínce a usušení gumovou stěrkou je tato metoda i vcelku šetrná ke světlům i okolnímu laku.

Využití pro detailer na cestách ale určitě nekončí jenom u praktické údržby světel. Pomůže s odmočením ptačích dárků (postup je stejný – odmočit a opatrně nabrat utěrkou); v létě jej můžete použít po příjezdu s umytým autem na sraz na otření prachu. Stejně tak občas zajedu na veřejnou wapku, důkladně rozmočím všechen hmyz a za 10 Kč opláchnu osmotickou vodou, pokud vím, že se ke kompletnímu mytí delší dobu nedostanu a nechci nechávat hmyz zbytečně dlouho přisychat.

Detailerů se prodává opravdu mnoho, osobně používám starý známý bezoplachový šampon Optimum No-Rinse zředěný 1:16 s destilovanou vodou.

Tento „Quick Detailer“ lze využít i místo následujících dvou – funguje jako čistič oken i se s ním výborně utírají drobné nečistoty v interiéru, přesto pro tyto účely vozím separátní chemii. Pro dobrý pocit a nemusím je tak často doplňovat. Pokud ovšem nechcete vozit dva-tři různé rozstřikovače, konkrétně Optimum No Rinse 1:16 zastane práci dále zmíněných (což nemusí platit pro jiné detailery).

Čistič oken (Meguiar’s D120 Glass Cleaner)

Proč se hodí u sebe mít neustále čistič na skla vysvětlovat nemusím: Stačí stáhnout okénko, které se zašpiní o těsnění; projet kaluží; upatlat si zpětné zrcátko nebo čelní sklo při usazování mobilu do držáku a hned je co čistit… Nebo prostě jenom pár týdnů jezdit, a výpary z plastů palubní desky už se postarají o nějakou tu zábavu s čelním sklem z vnitřní strany. Velmi často jej taky v autě používám k čištění displeje mobilního telefonu, ale to už je tak mimochodem. Na venkovní část skel je zaměnitelný s exteriérovým detailerem, takže lze použít to, co máte zrovna po ruce.

humus-na-okne-zevnitr

Než si při každém oslnění říct: „No, doma to budu muset KONEČNĚ vyčistit“, je lepší mít možnost udělat to ihned. 🙂

Já osobně vozím Meguiar’s D120 Glass Cleaner, za mě je to dodnes nejlepší čistič na skla, který jsem měl. Prodává se jako koncentrát a ředí se 1:10, takže vyjde na pár korun a vystačí Vám do konce života.

Interiérový detailer (Meguiar’s Quik Interior Detailer)

Interiérový detailer je v podstatě takové velmi slabé APC určené pro použití na interiérových plastech, které kromě slabé čistící síly povrchům poskytne i UV ochranu. V autě třeba občas blbě sáhnu rukou na palubní desku tak, že se na ní vytvoří takový bílý flek (nevím proč, ale vypadá to, jak kdybych měl na ruce mouku); nebo prostě od posledního důkladnějšího čištění interiéru „doma“ uběhlo tolik času, že už to chce znovu utřít prach a případné větší nečistoty, například od bot na prahových plastech. To jsou všechno situace, kdy lze sáhnout právě po tomto produktu.

Osobně jsem si oblíbil Meguiar’s Quik Interior Detailer, což je hotový produkt s příjemnou citrusovou vůní. Jeho cena je sice trošku vyšší, nicméně vězte, že první 473 ml balení jsem koupil v červenci 2013 a dodnes (listopad 2016) mi zbývá cca 100 ml (používám jej celkem pravidelně), takže vydrží dost dlouho. Určitě je ale mnoho alternativ – rovněž hotový produkt Auto Finesse Spritz Interior Quick Dash Detailer; nebo slabě zředěné APC, ideálně některé z těch slabších už v základu, které po utření nezanechává bělavý film.

Gumová stěrka na okna (IKEA)

V dřívější době jsem tu zmínil gumovou stěrku Lillnaggen z IKEA za 29,- Kč, a časem přišel na to, že je to neocenitelný pomocník, kterého se vyplatí koupit více kusů, a jeden mít stále v autě. Ať už chcete ráno vyjet s autem od ranní rosy, vracíte se ke zmoknutému autu nebo právě odjíždíte z veřejné wapky, toto je pomocník, kterého utěrka nenahradí. Pozor pouze na to, že IKEA stěrka má velmi ostré kovové okraje, takže je to trošku dodělej-si-doma.

Tip na článek: IKEA detailing – 10 věcí které můžete využít při čištění auta

Sada utěrek z mikrovlákna (Kik)

Všechna chemie „na palubě“ je k ničemu, pokud ji nemáte čím utřít, vozím proto s sebou asi 4-5 dlouhosrstých utěrek z Kiku (35 Kč/ks) a jednu wafflovou na okna. Většinou mi vydrží tak měsíc, než začne být doopravdy potřeba je doma vyměnit za čisté. Snažím se používat utěrky určitých barev jenom na interiér/exteriér, ale většinou mi to moc dlouho nevydrží. Potom už se jenom snažím nebrat očividně utěrku špinavou od ptačince na sklo zevnitř.

Tip na článek: Mikrovláknové utěrky

Co ještě se dá vozit s sebou?

Moje „sada“ je zaměřená spíše na interiér a případné odstraňování „neodkladných“ nečistot z laku (nebo světel); dále se proto může hodit:

  • APC – univerzální čistič
  • Silný odmašťovač (Surfex, Supermafrasol aj.) – přijedete na veřejnou wapku, odmočíte tím špínu a odjíždíte s v podstatě čistým autem (ovšem také bez vosku).
  • Pre-wash chemie (ValetPro Orange Pre-Wash aj.) – na odmočení a oplach hmyzu na veřejné wapce, podobně jako výše popsaný postup s detailerem, tato metoda je k vosku trošku šetrnější
  • Vůně v rozprašovači/osvěžovač vzduchu – pokud dáváte přednost „tekuté“ vůni oproti plechovkám (např. California Scents).

Na které produkty nedáte na cestách dopustit Vy?

You may also like...

1 Response

  1. díky napsal:

    Po koupi nového vozu jsem se začala zajímat o čištění aut a tenhle blog mi opravdu moc pomáhá, už si chystám seznam produktů, které zakoupím. Díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *