Rozdíl mezi čističem (glass cleaner) a leštěnkou na skla (polish)

Když si začnete prohlížet produkty k péči o sklo, brzy si možná všimnete, že čištiče na sklo se dají koupit ve dvou variantách:

 • klasický tekutý čistič skla (glass cleaner)
 • leštěnka na skla (glass polish)

Rád bych tady rychle vysvětlil rozdíl mezi těmito dvěma, kdy je použít, co umí a co neumí.

Klasický (tekutý) čistič skel

Co to je: Sem patří klasika – od okeny přes Clean z Tesca až po detailingové čističe typu Dodo Juice Clearly Menthol, Autoglym Fast Glass, Meguiar’s D120 a spousty, spousty dalších. S některými se pracuje snadněji, s některými hůř, ale všechny fungují na principu nastříkám-setřu.

Kdy je použít: Při běžné údržbě oken, po mytí auta, před mytím, kdykoliv.

Co umí: Vzhledem k tomu, že většina čističů je na alkoholové bázi, tak jsou schopné toho rychle vyčistit poměrně hodně – např. můj nejoblíbenější Meguiar’s D120 Glass Cleaner s docela velkou lehkostí umí sundávat zbytky lepidel (např. po dálničních známkách), na což jsem dřív nasazoval mnohem větší kalibr v podobě ředidel apod.

Některé čističe zároveň zanechávají lehce hydrofobní vrstvu a fungují tak jako základní tekuté stěrače, ale protože osobně vždycky alespoň jednou ručně aplikuji nějaké odolnější stěrače, tak na tuto funkci moc neberu ohled, resp. nikdy jsem moc nezkoumal jak moc to funguje a jak dlouho to vydrží. Jinak to ale prý umí třeba Autoglym Fast Glass.

Co neumí: Hloubkově čistit sklo. Na to je leštěnka na skla (glass polish).

Leštěnka na skla (glass polish)

Co to je: Leštěnka na skla je takový silnější čistič na skla, většinou ve formě hodně tekuté a slabě abrazivní pasty.

Příklady konkrétních produktů:

 • Autoglym Car Glass Polish
 • Gtechniq G4
 • CarPro CeriGlass Glass Polish (tato pasta obsahuje cérium, a umí tak v kombinaci s leštičkou a tvrdým kotoučem na sklo dokonce odstranit drobné škrábance na skle!)
 • a mnoho dalších

Kdy použít: Ideálně během větších údržeb auta, před aplikací sealantů na skla a nebo v případě, kdy jsou na skle nečistoty, se kterými si neporadí klasický čistič zmíněný v předchozím odstavci. Typicky jde například o zaschlý vodní spot nebo zbytky sealantů na sklo. Je taky možné leštěnku kombinovat s běžnými metodami pro lak (chemická dekontaminace nebo clay).

Co NEumí: Leštěnka na skla není leštěnkou skel v pravém slove smyslu. Neumí odstranit škrábance a jiné defekty na sklech vzniklé např. od starých tvrdých stěračů. Výjimkou je pasta CarPro CeriGlass, která obsahuje cérium a v kombinaci s leštičkou a filcovým kotoučem pro leštění skel je možné odstranit drobné škrábance a poškození na skle, ale většinou to není stoprocentní.

Co umí: Mluvit budu hlavně o Autoglym Car Glass Polish, který už několik let spokojeně používám, ale většina produktů bude fungovat velmi podobně. Umí výborně odstraňovat vodní spot, zašlou/zažranou špínu a podobně.

Leštěnka funguje (čistí) jenom v okamžiku, kdy se mechanicky roztírá po laku. Není to tak, že čím déle se nechá po nanesení zaschnout, tím čistější sklo potom bude. Důvod, proč se nechává zaschnout je ten, že potom se zbytky leštěnky mnohom snáz setřou pryč, ale pokud chcete opravdu důkladně vyčistit leštěnkou, musí se prostě hýbat. Ideální je ji „zpracovávat“ tak dlouho, dokud nezačne trošku mizet, potom nechat doschnout a pak setřít.

Rozdíl mezi čističem a leštěnkou demonstruje toto video:

Jde sklo leštit v pravém slova smyslu (odstranit z něj škrábance)?

Některé drobnější šrámy jdou minimálně zmírnit strojním leštěním za použití leštěnek na bázi oxidu ceritého a tvrdých filcových kotoučů, např. CarPro CeriGlass zmínené výše. Pokud je ale např. čelní sklo opravdu doškrábané od ztvrdlých stěračů, je dost na zvážení kompletní výměna.

 

You may also like...

2 Responses

 1. KaPi napsal:

  Zeptám se na jednu věc… Předpokládám, že leštěnka na skla v sobě má nějaká abraziva, je tedy možné nahradit nějakou jemnou brusnou pastou? Výsledek by přeci měl být obdobný a v případě použití i jemného kotouče, nehrozí poškrábání.

  • admin napsal:

   Přesně tak – dá se použít vlastně jakákoliv leštící pasta nebo příprava pod vosk (leštěnka). 🙂 Přesto, aspoň podle mých zkušeností, AG Glass Polish vyniká v jedné věci – jakmile zavadne (uschne), je nejhlehčí na odstranění (zkoušel jsem na skla ještě Lime Prime když jsem nemohl najít glass polish, a Menzernu FG400 když jsem odlešťoval starý sealant).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *