Jak dlouho vydrží „detailing“?

Relativně častou otázkou je: „Jak dlouho to vydrží?“

Ten lesk, čistota, ten „just detailed look“?

A otázka je to dost dobrá, protože ať už se o auto staráte sami nebo si ho někde „necháváte dělat“, tak vždy jde o časovou nebo finanční investici, a je dobré vědět předem, jak dlouho poté z ní budete něco mít.

Jakmile je „detailing hotový“, vydrží tak dlouho, jak chcete, aby vydržel. Při správně údržbě, oužívání správně chemie a e správným přístupem to mohou být i roky, stejně jako může být celá práce „zmařena“ po jediném průjezdu myčkou.  

Protože by se to dalo pojmout všelijak, tak se to pokusím ukázat na modelovém příkladu.

Máme buď nové auto (stav laku 95-100%), a podstoupí voskování syntetickým voskem (resp. umytí, příprava laku, navoskování, impregnace plastů).

Nebo máme auto, který nějak vypadá (třeba jezdilo roky do myčky), ale podstoupilo kompletní leštění (to trvá tři dny a řekněme, že lak se dostane na 95 %) a na něj pak taky syntetický vosk.

Auto se krásně leskne, je navoskovaný, plasty naimpregnovaný a pěkně černý, prostě to vypadá jako nový (nebo častěji i lépe).

Jak dlouho to vydrží?

Na samotný vzhled, resp. lesk vozidla má vliv několik faktorů:

  • čistota auta (špinavý se neleskne, to dá rozum)
  • stav laku (jak moc je doničený z myčky/nesprávného mytí)
  • druh nanesené ochrany (obecně platí že přírodní vosk s carnaubou dává větší lesk za cenu nižší výdrže; syntetický vosk za déle vydrží, ale lesk je o něco menší)

Pokusím se tedy shrnout, jak dlouho vydrží každý z těchto faktorů na novém autě nebo na autě po kompletní renovaci laku:

Výdrž čistoty auta

Docela jednoduchý faktor, pokud jezdíte ve městě a měsíc nepršelo, vydrží auto čisté dlouho, pokud prší a domů jezdíte na vesnici přes polňačku, tak může mýt 2x denně. Každý si asi sám umí představit, jak dlouho mu auto vydrží čistý.

Jen pro pořádek, nanesená ochrana (ať už vosk, sealant, nebo „keramika“) není přímé odpuzovač špíny. Ano, ochraněné auto lze snadněji umývat, o něco pomaleji se špiní, ale prostě se špiní stále.

Navrátit auto do čistoty je velmi jednoduché, stačí ho umýt. 🙂

Výdrž stavu laku

Toto je asi největší kámen úrazu. Lak může vydržet v top kondici velmi dlouho, nebo ho lze zruinovat za dva měsíce. Vše záleží od přístupu k údržbě. Aby lak vydržel lesklý (tedy bez poškození) co nejdéle, je nutné vozidlo především šetrně umývat. To znamená určitě nejezdit do kartáčové myčky, pokud na ruční myčku, tak na ověřenou, kde to dělají pořádně, pokud vlastnoruční umývání, tak metoda dvou kýblů a určitě to nešudlat karáčem na samoobslužné wapce, ale jemně umývat kvalitní rukavicí.

Výdrž vosku

Syntetický vosk vydrží 4-8 měsíců (říká se, že i dýl, ale ještě jsem to neviděl na vlastní oči). Pokud je auto myto ručně a vhodným šamponem, vydrží spíše tu delší dobu, pokud jezdí do myčky nebo je myto šamponem z Tesca/hobbymarketu (většinou nejsou pH neutrální, proto výrazně oslabují vosk), tak spíše tu kratší dobu.

Ale tady jako u špinavého auta a umytí platí to, že pokud vosk z nějakého důvodu zmizí, dá se rychle navoskovat znovu, případně lze využít produktů typu Sonax Brilliant Shine Detailer (BSD) a mnoho dalších, které lze aplikovat hned po umytí během pár minut, dodají ochranu podobně jako vosk a vydrží třeba měsíc nebo i dva; a samozřejmě zvýší i lesk.

To bychom měli nová auta nebo auta po celkové renovaci laku.

A co normální auta?

Dalším příkladem může být, že majitel má starší auto na jehož laku je to vidět a chce ho pouze „nablýskat“ – což je proces značně rychlejší a levnější než klasická poctivá renovace laku.

Ono „nablýskání“ funguje tak, že auto se umyje a kompletně dekontaminuje, tzn. lak je v „ryzí“ podobě – není na něm asfalt, polétavá rez, organický spad, vosky, zbytky plničů leštěnek, nic. Prostě jenom lak ve stavu, v jakém doopravdy je.

Následně je aplikována tzv. „příprava pod vosk“ (lidově leštěnka). Ta má naprosto minimální až střední úběr laku (je jich víc druhů), ale i tak je schopná odstranit např. jemné hologramy a menší škrábance, čímž se lak dost projasní a získá na lesku. Navíc leštěnka obsahuje něco jako plniče, které zaplní škrábance, které se fyzicky neodleští, ale opticky tak zmizí. To už je nad rámec tohoto článku, ale pointou je, že efekt je velmi dobrý. Jde vlastně o takové jednostupňově leštění a dá se dosáhnout slušné korekce (odhaduju třeba na 70-90 % stavu nového laku, záleží na tvrdosti laku, a v jakém je počátečním stavu). Po aplikaci této „přípravy pod vosk“ následuje opět aplikace syntetického vosku.

Výhodou je rychlost a cena, nevýhodou je, že ty plniče z laku časem „zmizí“ (vytečou, umyjí se), s tím lehce poklesne i lesk. Platí ale vše zmíněné výše – vše je o správné údržbě a s největší pravděpodobností i po této době bude auto vypadat líp než většina ostatních stejného stáří a nájezdu.

A při správné údržbě může být výdrž tohoto vzhledu (ve stavu jako přímo po aplikaci) odhadem 4-6 měsíců.

Praktické příklady

Pro nezasvěceného to je asi hodně na vstřebání (pokud to vůbec dává smysl), proto zkusím ještě poslední a tentokrát konkrétní příklad.

Během minulého roku u mě byla tři auta právě na takovouto rychlou korekci („nablýskání“). Dvě z těchto auto jsem měl možnost znovu vidět (jedno po půl roce a druhé zhruba po roce). Majitelé je umývali jen sporadicky, možná vůbec (ale každopádně ani jedno auto ale nebylo za tu dobu v myččce) a jak se říká, kdo nic nedělá, nic nezkazí, proto po šetrném umytí mnou vypadaly znovu tak, jako když ode mně předtím odjely. Půlroční auto ještě vykazovalo nějakou činnost syntetického vosku, starší už ne (na laku se při dešti dělají kapičky, odvod vody); ale to napravil už výše zmíněný detailer.

Výdrž zbytku: kola, gumy, plasty

Impregance na pneumatikách (sytý černý look) vydrží týden až měsíc. Tady velmi záleží na tom, jak moc si sedne konkrétní produkt (impregnace pneu) s konkrétním kusem gumy, jak moc zrovna prší a tak dále. Nicméně reaplikace trvá zhruba minutu.

Impregnace plastů: zaleží na staří auta, u nových aut vydrží pár let v pohodě i bez impregnací (pokud nejste zrovna v Kalifornii kde do auta celý rok praží slunce), jinak ale výdrž impregnací plastu je cca 3-8 týdnů (u plastových nano sealantů je to pak násobně více, jeden až dva roky).

Hliníková kola: Za předpokladu, že jsou navoskovaná, je lze snadno opláchnout „do novoty“ pouhým tlakem a vodou z wapku, v horším případě stačí umýt šamponem (není třeba speciálních čističů na kola). Vosk na kolech vydrží zhruba tu sezónu, při velkém nájezdu ani to ne.

Skla: Pokud je na sklech aplikován sealant (Gtechniq G řada, Dodo Juice Glass Sealant, CarPro FlyBy30), tak tyto vydrží velmi dlouho, 6-24 měsíců (s tím, že nezmizí ze dne na den, ale budou slábnout). Výdrž levnějších povlaků typu Rain X je asi měsíc.

Je to sice všechno takové zjednodušené a záleží na mnoha dalších faktorech (garážování, počasí, údržba, aj.), ale doufám, že pro orientaci to takto stačí.

A co keramika?

Kromě klasického vosku lze zvolit mnohem modernější ochranu na auto si (nechat) aplikovat nějakou formu keramické ochrany, která slibuje výdrž jeden až pět let (podle toho jestli jde o hobby nebo profesionální produkt, který mohou aplikovat jenom certifikovaní detaileři). Bohužel s těmito produkty nemám sám tolik zkušeností, abych to mohl objektivně posoudit. Ale pokud by se k toho chtěl ujmout někdo jiný, rád zde zveřejním vyjádření i k tomuto. 🙂

You may also like...

2 Responses

  1. Lukáš napsal:

    Ahoj,zdravím tě (jestli si muzeme tykat), moc chválím za tento blog! Pro začatečniky a laiky uplne pecka (už nemusí bloudit po detailing fórech a maji to tady jako na talíři-celkem jim i závidím že nemusí jako já a spousty dalších procházet,číst a koukat na YT a sbírat info a mají to zde u tebe uplne parádně „naservírováno )

  2. Lukáš napsal:

    Kazdopadne jsem ti chtel nabidnout nejakou spolupráci co se týče keramických povlaků popř nejaké recenze/testy na porovnání.kdyztak napis mail a domluvíme se.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *